Skip to main content

Tajemný rytíř

Nemůžete se dočkat závěrečné řady seriálu Hra o trůny? Zkraťte si čekání příjemným komiksem právě ze světa Západozemí. Děj knihy Tajemný rytíř se odehrává mnohem dříve než děj seriálu, to na trůnu seděli ještě draci a krev jejich nepřátel se vpíjela do země. Jedná se o adaptaci povídky George R. R. Martina s názvem Potulný rytíř a do této formy ji přepsal Ben Avery. Na grafické stránce se poté podílel samotný Mike S. Miller, kterého lze označit za veterána komiksové kresby. Spojení těchto tří jmen již samo o sobě napovídá, že kniha samotná bude opravdovým přínosem do vaší knihovny.

 

Na počátku vyprávění se střetáváme s potulným rytířem a jeho panošem, kteří řeší existenciální problémy typu kde dnes složí hlavu a na jakém jídle si pochutnají. Postupem zjišťujeme, že se nejedná jen tak o nějakého panoše, ale panoše královské krve, bratra samotného krále. Proč zrovna putuje jako panoš? Tuto infomraci nám sic autor nesdělil, ale vypadá to, že panoš se má naučit toho co nejvíce z normálního života. Jaká náhoda, když se rytíř dozví, že po cestě narazí na svatbu, na které se odehrává turnaj. I když není pozván, rozhodne se hostinu navštívit a konečně se dobře najíst a možná i něco vyhrát. Ale něco na klání nesedí a rytíř zjistí, že svého panoše předhodil jeho nepřátelům. Jak to všechno dopadne, zvládnou se oba dostat ze svatby bez zranění a nebo se bude jednat o předzvěst krvavé svatby?

 

O autorech

George R. R. Martin je nejprodávanějším autorem žebříčku bestsellerů The New York Times. Napsal řadu knih včetně uznávané série Píseň ledu a ohně, sbírky Tufova dobrodružství, románů Sen Ockerwee, The Armageddon, Soumrak na Worlornu a Křídla snů (společně s Lisou Tuttle), a sbírky Snové písně I. a II. Zároveň je tvůrcem souboru map ze světů Písně ledu a ohně, o jejichž výtvarnou podobu se zasadil ilustrátor a kartograf Jonathan Roberts. Jako scénárista a producent se podílel na seriálech The Twilight Zone a Kráska a zvíře a také na řadě dalších filmů a pilotů televizních seriálů, které nebyly realizovány. Žije v Santa Fe v Novém Mexiku se svojí půvabnou ženou Parris. Více o autorovi >>

Kariéra Bena Averyho odstartovala v okamžiku, kdy jej oslovil tvůrce Hry o trůny George R. R. Martin, aby napsal adaptaci prequelu Potulný rytíř. Od té doby Avery spolupracuje s řadou vydavatelů a píše komiksy mnoha žánrů, od sci-fi a fantasy až po historickou beletrii. Více o autorovi >>

Mike S. Miller je veterán komiksové kresby, který pracoval na příbězích o superhrdinech od Supermana až po Wolverina. Ilustroval komiksová zpracování Martinových děl Potulný rytíř a Přísežný meč a nakreslil obálky pro komiksovou sérii Hra o trůny. Více o autorovi >>

 

Příběh grafického románu je bezkonkurenční, autorův talent se nezapře ani tímto zprostředkovaným způsobem. Příběh je sice dost přímočarý, ale na závěr se snaží překvapit, i když už samozřejmě všichni vědí. Je to spíše autorova radost potěšit čtenáře, kteří sice nezažijí aha moment, ale spíše se pochválí nad svou bystrostí s postojem „no jasně, tohle bylo jasné už od začátku“. Ale nebojte, vrahem není zahradník. Svět fantasy ve spojení s krutostí temného středověku prostě táhne a my se necháme vtáhnout velmi rádi. Výtvarnou stránku knihy snad není potřeba ani zmiňovat, jméno hovoří samo za sebe a jedná se o jedinečný zážitek.

 

Musím se přiznat, že po dlouhé době se jednalo opravdu o knihu, kdy pošťáka jsem už vyhlížela z dálky se slinou u úst. Šla jsem po něm tvrdě, obal jsem roztrhla ještě na ulici a neodradil mě ani déšť ani sníh a já knihu s poklidem na ulici dočetla. Z transu mě dostala až poslední strana knihy a já s radostným úsměvem konečně vydechla. Jediné, co mě trápí je fakt, že doma ještě nemám předchozí díly. 

 

Vřele doporučuji milovníkům Západozemí, grafických románů a nechutného středověku.

 

>> Knihu zakoupíte zde <<

 

Další díly

Potulný rytíř >> eshop

Poté, co přebere meč a štít svého padlého pána, je mladý Duncan (neboli Dunk) rozhodnutý prosadit se coby rytíř. Má štěstí – nedaleko se pořádá klání za účasti těch největších rytířů. Jenže aby se mohl přihlásit, potřebuje někoho, kdo se za neznámého bojovníka zaručí a to je složitější, než se zpočátku zdálo. Ve světě Sedmi království není nouze o podezřívání, nepřátele, zradu, násilí, dobrodružství, ale i přátele se skrytými plány. Jedním z takových přátel je Egg – páže, které se k Duncanovi přidalo a samo má vlastní tajemství.

 

Přísežný meč >> eshop

Příběh ze světa Hry o trůny, nejproslulejší fantasy série současnosti. I v tomto komiksovém dobrodružství, které bude pro příznivce Hry o trůny sice povědomé, ale přesto úplně nové, se budou rytíř Duncan a jeho panoš Egg prodírat nelítostným světem Západozemí. Tentokrát se dostávají přímo do středu starého konfliktu, ve kterém jde sice jen o vodu, ale stejně teče především krev.

 

 

Tajemný rytíř >> eshop

Westeros je ledově klidný. Král Aerys I. sedí na železném trůnu. Epidemie moru již pominula. Ve vzduchu jsou stále cítit dozvuky šestnáct let starého, neúspěšného povstání. V těchto neklidných dobách se ušlechtilý rytíř Ser Duncan Tall – Dunk vydává na cestu Sedmi královstvími, aby vykonal rytířské skutky. Jeho původ však musí zůstat za každou cenu utajen. Míří na sever na Zimohrad, kde je pozván na neobyčejně lukrativní turnaj. Vítěz získá cennou trofej – dračí vejce. Přestože je Dunk výtečný bojovník, spokojil by se jen s teplým jídlem a sklenkou vína. Jeho boj však předem vyhraný nebude. Do cesty mu vstoupí záhadný rytíř, který může představovat nejen velké nebezpečí, ale též nová spiknutí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *