Skip to main content

Společnosti

Dnes bych vám ráda představila sic útlou knihu, ale za to obsáhlou, co se týká myšlenek v ní ukrytých. Jedná se o knihu Společnosti českého autora Josefa Königa. Kniha se dotýká společenských témat, která jsou tabuizována a rozebíraná tak maximálně v opileckém opojení v hospodě. Autor se rozhodl, že již kolem těchto témat nebude chodit po špičkách a představí hned celou škálu těchto „podivností“. Na co se teda můžete těšit? BDSM, sebevražedné sklony, schizofrenie, domácí násilí a další traumata.

 

O autorovi

Josef König vystudoval žurnalistiku, pedagogiku a sociální práci. Může se pochlubit celou řadou aktivit, např. založil v Olomouci divadelní projekt, pro který vznikly hry Hořící ovce a Srdíčka. Také spolupracuje s Českým rozhlasem. Pokud vás více zajímají autorovy počiny, určitě koukněte na rozhovor nebo na autorův web. Více o autorovi >>>

 

Kniha obsahuje osm krátkých povídek, vzájemně propojených skrze postavy. Po tomto zjištění jsem při četbě každé další stránky hledala mně již známé osoby. Projevila se má nekončící zvědavost a nakonec jsem se i dost nasmála. Během četby jsem se dostala hned k několika „aha momentů“, které mě nejdříve šokovali a poté velmi mile překvapili. Především z důvodu, že zvolená témata opravdu šokovat měli a také dosáhnout takového momentu je v literární tvorbě poslední doby velmi ojedinělou záležitostí.

 

 

Kniha mě opravdu překvapila, jelikož jsem nečekala, že může obsahovat tolik témat k zamyšlení. Autor potvrdil premisu, že není potřeba obsáhlého textu, aby člověk předal dál silné emoce či podnítil společenskou diskuzi. Stačilo jen pár povídek, aby mě to nutilo k zamyšlení nad společností, v které se snažím fungovat, ale vnitřně s tím silně bojuji. Možná i díky této skutečnosti, jsem se dokázala do postav vžít a prožívat s nimi frustraci každodenního života.

 

„Konečně ji svázal. Nechal ji chvíli ležet s roubíkem v ústech. Zapálil si cigaretu a pomalu si sundal kalhoty. Poté ji hodil na postel, roztáhl jí nohy a tvrdě ji začal ojíždět.“ >>Společnosti<<

 

Kniha je dle mého názoru určena hlavně pro ty, kteří se zajímají o problémy společnosti a nejen té české. Nejedná se o lehké čtivo, i když rozsahem je na jedno odpoledne. Už jen fakt, že vás donutí přemýšlet nad jednotlivými odstavci, se zážitek prodlouží i na několik týdnů. Byla jsem nucena zvláštností vyprávění si povídky číst i několikrát, abych vstřebala vše, co ve mě jednotlivé věty vyprodukovali. Knihu mohu s čistým svědomím doporučit opravdu všem, kteří se nečervenají nad každou maličkostí. A pokud ano, tak je to na příště posílí a ruměnec si nechají pro sebe.

 

Knihu můžete zakoupit na eshopu – Knihy Dobrovský

Odkaz na knihu na webu – Knihkupectví Omega

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *