Skip to main content

Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách?

Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách? Jak to mám kruci vědět? Po dočtení stejnojmenné knihy, mám stále pocit, že odpověď na tuhle přitroublou otázku pořád neznám. Sama sebe jsem se v polovině knihy ptala, proč jsem vlastně po této knize sáhla?! Doufala jsem v humorně odlehčené čtivo, které mi zvedne náladu a já zapomenu na problémy každodenního života. Očekávání se bohužel nenaplnilo a já zklamán, jsem knihu dočetla, zavřela a už si snad na ni nikdy ani nevzpomenu.

V čem tkvělo to převeliké zklamání? Nejsem žádná éxtra inteligentní baba, ale mám ráda, když jsou věci pojmenovány pravými jmény. Kniha se tváří jako podložená, sofistikovaná, všeříkající vědecká práce na vysoké úrovni s trochou humoru. Bohužel. Autoři cestují (a já jim skrytě závidím) a skrz pořádaná sezení zjišťují, jak funguje mozek muže a jak funguje mozek ženy. Sem tam předhodí nějaký ten výzkum a vy vlastně ani nevíte jaký.

S tímto souvisí i fakt, že v knize je popsán průměrný americký muž a průměrná americká žena. Škoda, že žádné takovéhle lidičky neznám. Líbí se mi však přístup autorů, kdy si jsou tohoto faktu vědomi a již na počátku knihy na tuto skutečnost upozorňují. Některé části se v knize objevují několikrát, tento fakt však zmínili jen jednou a to v podezřelé stručnosti! Fakt a nebo paranoia?

Musíme si ale uvědomit, že kniha již nepatří mezi novinky. Jsem přesvědčená o tom, že upravené vydání je snad pozměněno tak, aby sedělo do naší historické doby. Snad se jednou dočkám knihy, kde se nebudou objevovat plačící a emocionálně nevyrovnané ženy, ale tvrdé bojovnice s kleštěmi na varlata. STOP předsudkům.

Na otázku rozdílnosti mužů a žen, nám krásně odpovídají autoři: „Muži a ženy by si měli být rovni ve svých právech a příležitostech k rozvoji veškerých svých možností, ale svými vrozenými a přirozenými schopnosti se rozhodně liší. Zda jsou si ženy a muži rovni, to je otázka politická či morální; zda jsou stejní, to je otázka vědecká.“ (PEASE, Allan a Barbara PEASE. Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách. Vyd. 1. V Brně: Alman, 2000, 317 s. Cesta k poznání, 5. ISBN 8086135152.)

DatabazeKnih, Zdroj úvodní fotky;

hlavic48dkaknihy0anc3a1zev3a0aproc48dmuc5beineposlouchajc3ad0aac5beenyneumc3adc48dc3adstvmapc3a1ch3f-default

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *